Bugun...

Selim ŞEN
Erikli’ye neden mi turist gelmiyormuş?
Tarih: 07-07-2017 09:25:00 Güncelleme: 07-07-2017 09:25:00


Önceki gün Keşan Cumhuriyet savcıları öncülüğünde bazı kurum yetkililerinin de katılımıyla Erikli Sahili’nde yapılan usulsüzlük incelemelerini haber yapmak üzere orada bulundum.
Heyetin arkasından gezerken, kolumdan biri tuttu ve “Az gelir misin ben de bir şeyler anlatmak istiyorum.” dedi.
Adının Koray olduğunu ve uzun yıllardan beri sahilde dövme işiyle uğraştığını söyleyen orta yaşlı adam; Erikli Sahili’ndeki düzensizlikleri, başı boşluğu, çöp bidonunun yanında mısır satan teyzeyi, zift rengini almış yağın içinde patates kızartan amcayı, sabahın köründe mal getiren ve kamyonlarını stop etmeden mallarını büyük bağırışlarla indiren çalışanları, çadırcıları falan derken başından geçen bir olayı anlatmaya başladı.

***

“Neden mi bize kaliteli turist gelmiyor?” diyen Koray abim başından geçen olayı şöyle anlattı: Bir sabah saatlerinde yoldan geçen simitçinin bağırışı dikkatimi çekti. Bağırmaktan çok name yaparak simit satmaya çalışıyor. Davulun sesi uzaktan hoş gelir misali simitçi yaklaştıkça, sesi baş şişiriyor. Sesini neredeyse arka sokağa duyuran simitçi, sabah simitlerini satmak için adeta elinden geleni yapıyor. Eşi, çocuğu, gelini ve iki torunuyla birlikte tatil yapmak için Erikli Sahili’ne gelen ve günlük 500’den ev kiralayan emekli bir adam cama çıkıyor ve kibarca “Kardeşim gece uzun yoldan geldik. İçeride iki küçük torunum uyuyor ve biz de yorgunuz. Biraz daha kısık sesle satsan. Rica ediyorum.” diyerek uyarıyor simitçiyi.

Özür dilemesi beklenen simitçinin turiste verdiği cevabı karşısında bizler de şok olduk. Simitçinin cevabı “Dağdan geldin bağdakini mi kovacaksın be amca!” oldu.

***

“Şimdi neden bizim memleketimize turist gelmiyor, daha iyi anlıyoruz.” diyen Koray abim, “Tepki gösteren turisti yaptık dağcı ama simit alsaydı olacaktı baş tacı!” diyerek noktaladı konuşmasını.
Ne diyelim: Önceliğimiz tanıtım değil, eğitim olmalıymış!Bu yazı 6277 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI