Bugun...
Uzmanı Op. Dr. Cemil Öztürk: “Erkek kısırlığının tedavisi zor değil”
Tarih: 15-08-2017 09:02:00 + -Uzmanı Op. Dr. Cemil Öztürk: “Erkek kısırlığının  tedavisi zor değil”

Bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzı nedeniyle dünyada artış gösteren erkek kısırlığının, Türkiye’de de giderek arttığı görülüyor.
Erkek kısırlığı tedavisinin, kadın kısırlığı tedavisine nazaran daha kolay ve başarı şansının da daha yüksek olduğu ifade ediliyor.
Konuyla ilgili olarak bilgi veren Özel Keşan Hastanesi’nde görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemil Öztürk, erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunduğunu söyledi.
“ERKEK KISIRLIĞI YILDAN YILA ARTIYOR.”
Toplumdaki çiftlerin %15’inin çocuk sahibi olmakta zorlandığını ve çocuk sahibi olamayan çiftlerin %40’ındaki sorunun erkekten kaynaklandığına dikkat çeken Öztürk şunları aktardı: “Erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor. Uzmanlara göre, çevresel ve kimyasal etkenlerin gün geçtikçe artması erkek kısırlığındaki artışı da beraberinde getiriyor. Tüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü önemlidir. Türkiye’de de erkek kısırlığında artış görülmektedir. Erkek kısırlığı tedavisi kadın kısırlığı tedavisine nazaran daha kolay ve başarı şansı daha yüksektir. 
ERKEK KISIRLIĞININ BELİRTİLERİ… 
Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konulan erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olması ön teşhis olabilir. Yinede çiftler en çok evlilikten sonra çocuk sahibi olamama şikayeti ile başvuruyorlar. Kesin tanı üç günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle konulur. Spermin sayısı kadar, hareketliliği ve şekli de çok önemlidir.
ERKEK KISIRLIĞININ TEDAVİSİ… 
Erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedilmiştir. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarında varisleşme yani, varikoseldir. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak bu operasyon, sperm kalitesini arttırsa bile çiftlerin kendiliğinden çocuk sahibi olmasına bazen yetmiyor ve tüp bebek tedavisi gerekiyor. Yinede eğer varikosel varsa öncelikle birinci tedavi varikosel operasyonudur. Tüp bebek tedavisine ondan sonra geçiliyor.  Azospermide yani, hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi çok önemlidir. Hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebilir. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılabilir. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı % 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yöntemi tercih edilmektedir.”
Bu haber 2024 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR