Bugun...
Okan Gaytancıoğlu: “İşi yokuşa sürüyorlar”
Tarih: 30-09-2017 09:11:00 + -Okan Gaytancıoğlu: “İşi yokuşa sürüyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada, gıda OSB konusunda yaşanan gelişmelere dair değerlendirmede bulundu.

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlatan Okan Gaytancıoğlu, mera konusunda bilim insanlarının söylediklerinin önemli olduğunu söyledi.

“BASİT BİR İŞLEMDİR”

Gaytancıoğlu, “Ben bir bilim adamıyım. Yer mera ise herhangi bir yapı yapılamaz. Ancak mera vasfını kaybetmiş ise bu konuda komisyon toplanarak karar alabilir. Bu çok kolay. Kaldı ki artık öğrendik; AKP mera olsa bile kanun hükmünde kararname ile mera vasfını yetirtebiliyor. Yani kamu yararı kararı çıkartabilir. Ama bunlar işi yokuşa sürüyorlar. Keşan’ın yatırım almasını engellemek demeyelim de üzerine mi düşmüyorlar ya da ağırlıkları mı yok bunlar tartışılır. Biz yapıcı bir partiyiz. Eğer yer mera ise kesinlikle oraya bir çivi bile çakılması uygun değildir. Ancak komisyon bu konuda hemen karar verebilir ve yer mera ise devam eder vasfını yitirmişse mera dışarısına çıkartılır. Bu çok basit bir işlemdir. Bunun yerine çıkan bir genelgede ‘Bir yer mera da olsa 20 yıllık ot bedeli karşılığı mera vasfından çıkarılabilir.’ ibaresini kullanmak istiyorlar. Yani işi yokuşa sürüyorlar.”  dedi.

“BİLİRKİŞİ DEĞİLİM”

“OSB konusunda bir alternatif yer bulunmalı mıydı?” sorusuna cevap veren Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu konuda uzmanların görüşüne uyulmalı. CHP, veriler olmadan bu işe girmez. Bilimin ışığında hareket eder. Hazine arazisi varsa değerlendirilebilir. Biz öncelikle doğanın korunmasını isteriz. Meralar anayasal olarak devletin güvencesi altındadır. Nasıl insanların içme suyu tesisleri yanına bir yapı yapamıyorsunuz bu durum hayvan salığı açısından meralar için de geçerlidir. Yeme ulaşmak son derece önemli. Bakın Türkiye hayvan ithal ediyor. Bu nedenle meraların korunması önemli. Ancak bazı yerlerin de mera vasfını kaybettiği bir gerçektir. Ne yaparsanız yapın, merayı yeniden oluşturamazsınız. Bilim karar verir. ‘Burası olması şurası uygun.’ denilerek yer gösterilir. Eğer Keşan’a gıda OSB kurulmak isteniyorsa yerel yöneticilere iş düşüyor. Yer belirlenmiş ve gözlemlediğim kadarıyla vasfını yetirmiş. Ama ben bilirkişi değilim. Bilirkişi vasfını yetirmiştir diye yazı yazar, yatırım başlar ve işlemler hızlıca yapılır. Ama şu anda böyle bir işlem yapılmadığını görüyoruz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 1917 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR