Bugun...
Nusret Uybaş: “Bütünşehirin artıları ve eksileri olacaktır”
Tarih: 13-01-2018 22:20:00 + -Nusret Uybaş: “Bütünşehirin artıları ve eksileri olacaktır”

Edirne İl Genel Meclisinin eski Başkanı Nusret Uybaş yaptığı açıklamada; son dönemde gündeme gelen Edirne’nin bütünşehir olması ihtimaline dair değerlendirmelerde bulundu.

“29 İLİN YAPILACAĞI İFADE EDİLDİ”

Edirne olmak üzere birçok şehrin bütünşehir olma durumunun olduğunu belirten Uybaş, “31 il bütünşehir yapıldı ve şimdi de 29 ilin yapılacağı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayı içerisinde tüm illeri kapsayacak şekilde hazırlık yapılmasını söyledi. Bütünşehir’in Mart ayına kadar çıkması bekleniyor. Çünkü önümüzdeki seçim dönemine, bütünşehir statüsünde girilmesi için mart ayına kadar bu kararın çıkması gerekiyor.” dedi.

“AVRUPA’DA BİRÇOK ÜLKEDE BÜTÜNŞEHİR MODELİNDEN VAZGEÇİLDİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ”

Bütünşehir kararının bölgeye yansıyacak artıları ve eksilerini değerlendiren Nusret Uybaş, şunları kaydetti: “Bütünşehirin artıları ve eksileri olacaktır. Örnek vermek gerekirse; Tekirdağ’da yatırım ve ulaşım anlamında sıkıntılar yaşanıyor. Mevcut belediyelerin bazı imkanları elinden alınıyor ve büyükşehir tarafından yönetiliyor. Bütünşehir yasası çıktığı zaman gelirlerde belli bir artış yaşanıyor. Ancak, Edirne merkezden uzak olan yerlere hizmet götürülmesinde sıkıntı yaşanabilir. Ayrıca, Avrupa’da birçok ülkede bütünşehir modelinden vazgeçildiğini görmekteyiz. Ama görünürde, Edirne bütünşehire geçecek.”

“YARIM KALAN PLANLARIN TAMAMLANMASINI ÇABUKLAŞTIRIR”

Uybaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sahillerle ilgili 1/25 binlik planlar halen onaylanmadı. Gökçetepe, Sazlıdere gibi birçok sahil köylerimiz sıkıntı içerisinde. 5-6 yıldır bu planlarla ilgili çalışmaların olduğu ifade ediliyor ancak, hiçbir sonucun çıkmadığını görmekteyiz. Bütünşehir olunması durumunda, bu işler daha çabuk toparlanabilir. Çünkü bütünşehir daha güçlü bir yapı oluyor ve bakanlıklar nezdinde, yarım kalan planların tamamlanmasını çabuklaştırır.”

“YAPTIĞIMIZ İŞLERE SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR”

İl Genel Meclisinin çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Nusret Uybaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bütçe kabul edildi. Arkadaşlarımızda, bölge için bir şeyler yapmak için mücadele ediyorlar. Çalışmalara sahillerden başlanacağı ifade ediliyor. Sahiller bizim yüz akımızdır. Bundan ötürü de, bu yolların öncelikli şekilde olması mantıklıdır. Bazı köylerdeki sıkıntılarımızın bir an evvel giderilmesi gerekiyor. Ayrıca, su zamları konusunda, AKP’li bir arkadaşımız, CHP’lilerin oylarıyla kabul edildiğini ifade ediyor. İyi bir şey yapıldığında, kendileri yapmış oluyor; farklı bir durum olduğunda CHP’liler yapmış oluyor. Bunlar hoş şeyler değil. Zam çok yüksek oranda değil. Mevcut hükümetin yaptığı zamlar karşısında, İl Özel İdaresi’nin yaptığı zam devede kulak kalıyor. Birlik ve beraberlikten bahseden arkadaşlarımız, işlerine geldiği zaman politik davranıyorlar. Bizim arkadaşlarımızın da, yaptığımız işlere sahip çıkması gerekiyor.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 391 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR