Bugun...
Hüseyin Erkan: “Ekonomik bozukluk aile yapısına zarar veriyor”
Tarih: 12-01-2018 00:41:00 + -Hüseyin Erkan: “Ekonomik bozukluk aile yapısına zarar veriyor”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; esnafın ekonomik durumunun kötüye gittiğini söyledi.

“ESNAFIN VE ÇİFTÇİNİN İCRAYA DÜŞMESİ SON DERECE ÜZÜCÜ BİR DURUMDUR”

Esnafın ekonomik anlamda durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Erkan, “Ekonomik durumun bozuk olmasından ötürü de Keşan’da icra dosya sayısı sürekli artmaktadır. Esnafın ve çiftçinin icraya düşmesi son derece üzücü bir durumdur. Esnafın ayağa kaldırılması için faizsiz kredilerin verilmesi gerekiyor. İcra durumu sadece bölgemizde değil Türkiye’nin birçok yerinde görülmektedir. Ayrıca insanlar ekonomik durumunun bozulmasıyla birlikte aile içinde huzurluklar yaşanmaya başlıyor. Bundan ötürü de boşanma olayları yaşanıyor. Bir ailenin yıkılması kadar kötü bir durum yoktur. İnsanların ekonomisi iyi olmuş olsa bu tür mağduriyetler neden yaşansın ki? Bu tür üzücü olayların yaşanmaması adına yetkililerin biran önce gerekli önlemleri alması gerekiyor.” dedi.

“EKONOMİNİN DÜZELMESİ İÇİN KÜÇÜK ESNAFIN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Hüseyin Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgedeki ekonomik sıkıntı, sadece sanayi esnafında değil; tüm esnaflarda ciddi boyutta hissedilmektedir. Biz daha önce, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e esnafın yaşadığı sorunları anlatmıştık ve sesimizi duyarak, sorunları dile getirmişti. Türkiye’de 3-4 yıl içerisinde 3-4 tane sicil affı çıkartıldı. Sicil affının esnafın sorununa çözüm üretmediğini devlet büyüklerimize ilettik. Esnaf sicil affından yeteri kadar yararlansa ve sicilinde kırmızı kalem olmamış olsaydı, icra sayıları da yarı yarıya düşerdi. Ekonominin düzelmesi için küçük esnafın desteklenmesi gerekiyor.”

“KALİFİYE ELEMAN OLMADIĞINDAN ÖTÜRÜ SIKINTILAR YAŞANACAKTIR”

Sanayide artık çırak yetişmediğinin altını çizen Erkan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Son süreçte, çırak yetişmez oldu. Daha önceki süreçlerde yaz döneminde ya da meslek liselerinden gençler işi öğrenmek için gelirken şimdilerde gelmediğini görmekteyiz. Çünkü bu sektörde biri en az 10 sene de yetişmektedir. Bizim yerimize artık eleman yetişmiyor. Bundan ötürü de yetkililerde gerekli alt yapı çalışmasını yapmalı. Yoksa gelecek süreçte kalifiye eleman olmadığından ötürü sıkıntılar yaşanacaktır.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 328 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ