Bugun...
Amacı ticaret yapmaktı ancak aldığı dualar fikrini değiştirdi
Tarih: 05-05-2018 09:12:00 + -


*Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunhan, Yayla Sahili’nde ihaleyle işletimini aldığı 70 dönümlük mesire alanını ticaret amaçlı aldığını ancak daha sonra fikrinin değiştiğini söyledi. *Altunhan, sahilde çalışmaları gözlemlemek üzere gelen insanların yüzlerindeki memnuniyeti gördükçe, yatırım yapma isteğinin büyüdüğünü ve sadece insanları memnun etmeye odaklandığını belirtti. *Şu anda tesisin %15’lik bölümünün tamamlandığını ve bu sezon belli yerlerin hizmet vereceğini ka

Amacı ticaret yapmaktı ancak aldığı dualar fikrini değiştirdi

Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunhan tarafından Yazla Sahili’ndeki, koruluk olarak bilinen ormanlık alanda yürütülen çalışmalar, Yayla sakinleri tarafından takdirle karşılanıyor.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, C tipi 70 dönümlük mesire alanının yaklaşık 6 ay önce işletiminin ihaleye çıkartılmasının ardından tedirginlik yaşayan vatandaşlar, şimdilerde ise mesire alanının bir an önce hizmete açılması için sabırsızlanıyor.

ALTUNHAN: “ALLAH RAZI OLSUN DEMELERİ TİCARET YAPMA FİKRİMİ DEĞİŞTİRDİ”

Mesire alanındaki çalışmalar hakkında görüştüğümüz Mustafa Altunhan, insanların yüzlerindeki memnuniyeti gördükçe, Yayla sakinlerine daha çok hizmet etme istediğinin büyüdüğünü söyledi.

Her işletmeci gibi kendisinin de burada ticaret yapmak amacıyla ihaleye girdiğini ve yeri kiraladığını dile getiren Altunhan, şunları söyledi: “Ama sonradan fikrim değişti. Özellikle yaz kış sahilde kalan ve Yayla’ya sahip çıkan insanlara ne yapmak istediğimi anlattıkça onların da bakış açıları değişti. Beton atmayacağımı, ağaç kesmeyeceğimi buranın asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söyledikçe destek görmeye başladım. Şimdilerde ise her sabah ve akşamları yürüyüş yapmak için buraya gelen Yayla sahipleri, yanımızdan geçerken kolaylıklar dileyerek ‘Allah razı olsun’ demeleri benim ticaret yapma fikrimi değiştirdi.”

“SADECE BİR AĞACI KURTARAMADIK”

Mesire alanındaki birçok ağacın kötü durumda olduğunu ve bu ağaçları kurtarmak için de Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte mücadele verdiğini anlatan Mustafa Altunhan, şöyle devam etti: “Ağaç kesmek bizim doğamızda yok. İhaleyi aldıktan sonra koruluk alanda yaptığımız incelemede ağaçlara ne kadar işkence yapıldığını gördük. Çadırların bağlanması için ağaçlara çakılan büyük çivileri gördükçe içimiz yandı. Sadece bir tek ağacı kurtaramadık ve kurtarılamayacağını öğrendikten sonra onu kaldırmak zorunda kaldık. Otlukları temizledikten sonra 300’e yakın fidan diktik. Gelecek yıl bin 500 fidan daha dikmeyi hedefliyoruz.”

“BETON YOK HER ŞEY AĞAÇTAN”

Mesire alanında hiçbir şekilde beton kullanmadıklarını ve tüm yapılarda ağaç kullandıklarını vurgulayan Altunhan, “Burada bizleri en çok yoran çalışma ağaçların altındaki pisliği temizlemek oldu. Her çadır kuran altına beton atmış. Betonu kırıyoruz altından çöplük çıkıyor. 10 kamyona yakın beton söktük. Fidan dikeceğiz çukur kazıyoruz içinden poşet çıkıyor şişe çıkıyor. İnsanlarımız buraya yıllarca işkence etmiş. Ama bundan sonra her şey güzel olacak, temiz olacak.” diye konuştu.

“GİRİŞ ÜCRETİ KİŞİ BAŞI YILLIK 20 TL”

Mesire alanına giriş için sembolik ücret almayı düşündüklerini belirten Mustafa Altunhan, “Giriş ücreti kişi başı yıllık 20 TL. Bunu da neden alacağız? Gelen kişilerin bu güzelliği sahiplenmesi için. Burası Yayla sakinlerinin, burası Keşanlıların. Yere çöp atanı uyaracaklar. Ağaçlara dokunanlara kızacaklar. Temiz bir yer olması için elimizden geleni yapıyoruz. Adım başı çöp kovası koyduracağım. Saat başı temizlenecek. Kumsalda yalın ayak gezilecek. Kimse ayağına cam batma korkusu yaşamayacak. Yanımızdan geçerken teşekkür edecek biz de hizmetimizin karşılığını almış olacağız.” dedi.

“KEŞAN’DA ÇAY KAÇ PARA İSE BURADA DA O KADAR OLACAK”

Altunhan, “Gelenler fiyatlardan da memnun kalacak mı?” sorusuna da şöyle cevap verdi: “İlk etapta restaurant, fastfood, kafe gibi hizmetlerde bulacağız. Keşan ile burası arasında fiyat farkı olmayacak. Keşan’daki parkta bir çay kaç liraya içiliyorsa burada da aynı olacak. En önemlisi insanlar içtiğinin ve yediğinin parasını önceden görecek. Her yere yazacağız. Çay şu kadar, su bu kadar… Balık 20 TL salata 5 TL olduğunu önceden bilecek. Masaya oturduğunda sipariş verirken, ödeyecek hesabı da bilecek. Çocuklarıyla gelen bir aile hesap korkusu yaşamayacak. Makarna yiyecek yanında içeceğini alacak. Ne kadar ödeyeceğini karşıdan görecek. Allah’a çok şükür maddiyat sıkıntım yok ama bir yere gittiğimde fiyat görmez isem sipariş vermiyorum. Prensibim böyle.

Balık Edirne Restaurantı, Keşan’ın meşhur satır eti, Edirne’nin tava ciğeri hepsi buraya gelecek. Pazaryeri yapacağız, köy ürünleri satılacak.”

“PERDE ÖNÜMÜZDEKİ SEZON İNECEK”

Tesisin önünde bulunan ve daha önce kestanelik ile taş olan alanın temizlendiğini kaydeden Mustafa Altunhan, “Deniz içini temizlemek için özel makine aldık. İnsanlar geldiği zaman şaşıracaklar. Taşlık ve kestanelik alan tamamen kum oldu. İskele de yaptık. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın direkt denize ulaşabilecekleri rampa da yaptık. Her ayrıntıyı düşünerek, en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz.”

Şu anda çalışmaların %15’lik bir kısmı tamamlandı. Bu haliyle bile bu sezon hizmete açacağız ancak perde önümüzdeki sezon inecek.”  dedi.

“ELEŞTİRİLMEMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM”

Altunhan, son olarak şunları söyledi: “Ben buraya bu kadar yatırım yapmayacaktım ama insanlara baktım mutlu oluyorlar, hoşnut oluyorlar, onlar takdir ettikçe ben yatırım yapıyorum. Bugün cankurtaran kulesi yaptık. Yanına jetski koyacağız. Olası durumlarda anında müdahale edeceğiz. Hiçbir işletmeci böyle bir masraf etmek istemez. Rantın dışında burada sadece insanları mutlu etmek düşüncesindeyim. Hayır dua alıyorum, Allah razı olsun dua eden insanlardan; Hacca gitsem bu kadar sevap alamazdım. Sizin vesileniz ile Keşan halkına teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar eleştiren olmadı ve eleştirilmemek için elimden gelen her şeyi yapıyorum.”  (SELİM ŞEN-NEŞE TOSUN)
Bu haber 5148 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR